> 11 lipca w Bielsku-Białej nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar rzezi wołyńskiej

11 lipca w Bielsku-Białej nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar rzezi wołyńskiej

11 lipca, w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” i początku rzezi wołyńskiej, odsłonięty zostanie w Bielsku-Białej pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez banderowców. Informację tą opublikowała Polska Agencja Prasowa.

Odsłonięcie pomnika będzie miało miejsce 11 lipca, w 75. rocznicę Krwawej Niedzieli i początku rzezi wołyńskiej. Rzecznik bielskiego ratusza Tomasz Ficoń poinformował, że pomnik będzie przypominał także o Ukraińcach, którzy narażając życie ratowali Polaków.

Granitowy pomnik stanął już na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Ma kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu, w formie krzyża umieszczona została figura Chrystusa, która wygląda jakby zniszczył ją pożar. Na pomniku umieszczono następującą inskrypcję: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia”.

Na pomniku umieszczono również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 2001 r. we Lwowie: “Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość.”

Autorem pomnika jest Jacek Grabowski, mieszkaniec Bielska-Białej, urodzony w 1943 r. w Stryju na Kresach.

źródło: kresy.pl/radiomaryja.pl

 

Komentarze