Adam Darski uniewinniony. Nergal nie odpowie za znieważenie polskiego godła | Narodowcy.net

Adam Darski uniewinniony. Nergal nie odpowie za znieważenie polskiego godła

Wokalista grupy Behemoth Adam Darski został uniewinniony. Muzyk był oskarżony o znieważenie wizerunku orła z polskiego godła.

Chodzi o sytuację z jesieni 2016 roku, kiedy Behemoth koncertował w ramach trasy pt. “Rzeczpospolita Niewierna”. Trasa była promowana przez grafikę przedstawiającą białego orła, który zamiast korony miał dorysowane diabelskie rogi. W jego postać był wpisany odwrócony krzyż, czaszki i węże. Całość jest utrzymana w stylu polskiego godła.

fot. antyradio.pl

Prokurator chciał, aby muzyk został ukarany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz żeby zapłacił 10 tys. zł grzywny. Sąd podjął decyzję zgodną z linią obrony Darskiego, który wnioskował o uniewinnienie. Według sądu grafika użyta przez Nergala nie jest godłem RP według polskich przepisów, ponieważ orzeł nie posiada korony. Sąd również zaznaczył, że prokurator nie udowodnił wystarczająco motywu muzyka oraz innych oskarżonych osób (m.in. grafika, który zaprojektował plakat), jakoby mieli ośmieszyć polskie godło. Należy podkreślić, że prokuratura zasięgała opinii biegłych, z których wynika, że grafika celowo odwołuje się do polskiego symbolu narodowego.

źródło: radioem.pl

Komentarze