> Andrzej Duda: zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby moją akceptajcę

Andrzej Duda: zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby moją akceptajcę

Prezydent RP w liście do uczestników 39. Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę zadeklarował, że zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby jego akceptację. Podkreślał także potrzebę ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Ponad 300 uczestników 39. Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę wysłuchało listu od Prezydenta Andrzeja Dudy. Uczestnikami byli ludzie powiązani ze środowiskiem prawniczym, m. in. prawnicy, sędziowie i adwokaci. Duda przytaczał w liście słowa prof. Leona Petrażyckiego o istocie bycia prawnikiem.

Prawo rozumne jest szkołą moralności, instytucją wychowawczą narodu i całej ludzkości. Wpływając na niemal wszystkie sfery życia społecznego prawo powinno być narzędziem właściwie pojętego postępu, środkiem urzeczywistniania wartości, które wyrastając z Dekalogu i Ewangelii najpierw przez stulecia przemieniały Europę, a następnie promieniując na cały świat zyskały miano uniwersalnych

Ponadto, odniósł się do ochrony życia poczętego:

Fundamentalne wartości cywilizacji Zachodu, a z drugiej strony traumatyczne doświadczenie masowych zbrodni dokonywanych przez niemieckich nazistowskich zwolenników eugeniki przemawiają za tym, aby dzisiaj, w XXI wieku, wyraźnie opowiedzieć się za nienaruszalnością prawa do życia

Słowa prezydenta miały związek z projektem “Zatrzymaj Aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy osób. Projekt zakazujący aborcji eugenicznej do Sejmu trafił 30 listopada 2017 roku, a w lipcu 2018 Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przekazała go do podkomisji.

źródło: dziennikwschodni.pl, rp.pl

Komentarze