Belgia zawiesza eksport broni do Arabii Saudyjskiej | Narodowcy.net

Belgia zawiesza eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Najwyższy Sąd Administracji Belgii zadecydował o zawieszeniu ośmiu licencji na sprzedaż uzbrojenia z tego kraju do Arabii Saudyjskiej. Jako powód wskazał na kwestię poszanowania praw człowieka.

Sprawa dotyczy licencji sprzedaży broni Saudyjczykom jakie uzyskał koncern FN Herstal działający w belgijskiej Walonii, produkujący broń palną od pistoletów po ciężkie karabiny maszynowe. Firma od dłuższego czasu sprzedaje broń do Arabii Saudyjskiej. Według irańskiej PressTV w 2017 roku FN Herstal sprzedał do Arabii Saudyjskiej uzbrojenie o łącznej wartości 153 milionów euro, rok wcześniej było to 575 mln euro, co stanowiło 65% eksportu broni z Walonii.

Sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej zostanie jednak wstrzymana. Najwyższy Sąd Administracji zawiesił bowiem osiem licencji na sprzedaż broni do tego kraju, wystawionych przez władze regionu Walonia. Sąd uznał, że regionalne władze nie przeprowadziły prawidłowo procedury sprawdzenia stanu przestrzegania praw człowieka w tym państwie arabskim.

Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną w której obowiązuje prawo szariackiej według interpretacji skrajnej ideologii wahabickiej.

źródło: kresy.pl

Komentarze