> Chińska potęga morska się powiększa

Chińska potęga morska się powiększa

Chiny oficjalnie potwierdziły: są w trakcie prac nad atomowym lotniskowcem. Być może zakończą się one w 2025 r. i okręt będzie zwodowany.

Tych informacji dostarczył koncern stoczniowy CSIC, przekazując, że rozpoczęto prace nad napędem jądrowym dla lotniskowców i bardzo wyciszonym układem napędowym dla okrętów podwodnych. Według niego transformacja chińskiej marynarki wojennej we flotę oceaniczną nastąpi do 2025 r. Te informacje potwierdziły również państwowe media.

Ekspert w tej dziedzinie – Li Jie – wypowiedział się w tej sprawie i stwierdził, że w tak krótkim czasie nie da się osiągnąć odpowiednio wysokiego poziomu wydajności sprzętu. Poza tym prace nad konwencjonalnym lotniskowcem typu 002 były rozpoczęte niedawno, więc zapewnienia na temat tak szybkiego zakończenia budowy kolejnego, typu 003, są być może wyolbrzymione.

Wiadomości o atomowych lotniskowcach ze strony CSIC pojawiały się już wcześniej. W 2013 r. na swojej stronie internetowej zawiadomił o pracach nad kluczowymi technologiami i procedurami bezpieczeństwa dla okrętu o napędzie atomowym”. Informacja została szybko usunięta.

Chiny oznajmiły również o innych prowadzonych projektach. Są to m.in. bojowe systemy bezzałogowe, morski system walki radioelektronicznej oraz „systemy defensywne i ofensywne działające w trzech wymiarach” (czyli prawdopodobnie jednostki półzanurzalne lub HSWPVW).

AW

Źródło: konflikty.pl

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Student prawa i bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowania: geopolityka, podróże, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.