Chiny chcą zbudować największy na świecie hydroplan | Narodowcy.net

Chiny chcą zbudować największy na świecie hydroplan

Chiny chcą zbudować do 2022 r. największy na świecie hydroplan rodzimej konstrukcji AG600. Państwo Środka zaprojektowało samolot mogący lądować na wodzie i startować z niej w ramach programu modernizacji sił zbrojnych w związku z zdecydowanym podejściem do sporów terytorialnych.

 

Staramy się uzyskać certyfikat żeglowności od urzędu lotnictwa cywilnego w 2021 r. i dostarczyć samolot klientom, w 2022 r. — powiedział agencji główny projektant państwowej firmy AVIC, Huang Lingcai.

 

AVIC poświęciła 8 lat na prace projektowe nad samolotem. Ma uczestniczyć w akcjach ratunkowych na morzu i w walce z pożarami lasów. Zasięg wynosi do 4500 km. Może startować i lądować na wodzie przy dwumetrowych falach. Jest napędzany 4 silnikami turbośmigłowymi i może zabierać do 50 ludzi podczas akcji poszukiwawczo-ratunkowych na morzu albo nabrać w ciągu 20 sekund 12 m3 wody do gaszenia pożaru. Samolot wykonał pierwszy lot w grudniu 2017 roku.

W grudniu państwowe środki przekazu podały, ze producent otrzymał zamówienia na 17 takich samolotów od chińskich urzędów centralnych i firm.

źródło: rp.pl

Komentarze