Coraz bliżej budowy gazociągu Baltic Pipe. Dokumentacja w przygotowaniu | Narodowcy.net

Coraz bliżej budowy gazociągu Baltic Pipe. Dokumentacja w przygotowaniu

Przygotowywana jest już wstępna dokumentacja gazociągu Baltic Pipe, łączącego wybrzeża Polski i Norwegii. W toku znajdują się prace nad badaniem m.in. dna morskiego oraz przygotowywane są konsultacje społeczne. Jeżeli inwestorzy uzyskają odpowiednie pozwolenia, budowa ruszy najprawdopodobniej  w 2020 r.

Jak powiedział prezes Gaz-Systemu, Tomasz Stępień – wstępna analiza środowiskowa dla nowego gazociągu jest w przygotowaniu. Na ukończeniu są badania środowiska morskiego.  Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i otrzymaniu odpowiednich pozwoleń ruszy budowa gazociągu. Rozpocznie się nie wcześniej niż w 2020 r.

Do końca 2018 r. Gaz-System ma także podpisać umowę współpracy z duńską spółką Energinet. Kontrakt określi zarówno warunki wspólnego projektowania, jak i budowy samej infrastruktury. Przez gazociąg Baltic Pipe wraz z terminalem w Świnoujściu do Polski ma trafić gaz ze złóż na szelfie norweskim. Gazociągiem będzie można sprowadzić rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego. Łącznie z dostawami poprzez gazoport do Polski ma trafić 16-17 mld m. sześc. gazu. W 2022 r. kończy się również tzw. kontrakt jamalski, w którym głównym dostawcą gazu do Polski był rosyjski Gazprom.

– Według naszych planów gazociąg Baltic Pipe powinien zostać uruchomiony na początku października 2022 r. Każdy planowy postęp w przygotowaniach do budowy gazociągu jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich Polaków – poinformował Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Źródło: PCh24.pl

Komentarze