Decyzja rządu w sprawie pożarów wysypisk śmieci | Narodowcy.net

Decyzja rządu w sprawie pożarów wysypisk śmieci

Premier Morawiecki zapowiada, że pożarami wysypisk śmieci zajmie się ABW i prokurator generalny.

Oto słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które wygłoszone zostały podczas konferencji prasowej:

To problem bardzo poważny, dlatego przystąpiliśmy do działań. Nastąpiło zgłoszenie do ABW i do prokuratora generalnego. Służby będą działać w tym zakresie. Przystępujemy do działań związanych z importem odpadów, aby zapobiegać wwożeniu tych towarów.

Premier za dwa tygodnie chce powiedzieć o szczegółowych zmiana legislacyjnych dotyczących problemu. Dlatego poprosił ministra Kowalczyka o przedstawienie propozycji i planu działań.

Według danych Ministerstwa Środowiska w tym roku miejsce miały 63 pożary wysypisk, składowisk śmieci i odpadów, w tym 27 bardzo dużych pożarów. W ubiegłym natomiast roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała tylko 37 tego typu zdarzeń. Przypomnijmy co działo się w ostatnich dniach: 23 maja paliła się sortownia śmieci w Warszawie; pożar objął 900 m kw i gasiły go 42 jednostki. Dzień później w Olsztynie płonęła wielka hala z starymi meblami. W akcji udział brało 35 zastępów strażackich. Kolejny dzień przyniósł pożar składowiska odpadów w Zgierzu, które gasiło 71 jednostek straży. Sprawami zajmuje się policja.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział:

Trudno sobie wyobrazić, że pożary na wysypiskach są przypadkowe; przynajmniej w części są one najprawdopodobniej wywoływane celowo po to, by zutylizować hałdy śmieci czy niebezpiecznych odpadów, które przez lata narastały.

Źródło: dorzeczy.pl, tvp.info

Komentarze