Donald Tusk wzywa do ugody z Ukrainą ws. historii | Narodowcy.net

Donald Tusk wzywa do ugody z Ukrainą ws. historii

Dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Wołyniu w celu uczczenia ofiar ludobójstwa popełnionego przez UPA, Donald Tusk wezwał do „pełnej solidarności” z Ukrainą.

Były premier – Donald Tusk wystąpił na konferencji prasowej wraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. Przewodniczący Rady Europejskiej w swojej wypowiedzi odniósł się do stosunków polsko-ukraińskich, w tym ich tła historycznego .

Apeluję do władz obu krajów o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie. Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom, albo politycznym głupcom” – powiedział Tusk.

W czasie konferencji Tusk wezwał również do zacieśnienia związków między Polską a Ukrainą.

Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą. Ostatnie napięcia pokazują, że nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii” – mówił były premier.

Deklaracja Donalda Tuska padła dzień po obchodach rocznicy nasilenia ludobójstwa UPA w 1943 r. W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce na Wołyniu w którym znajdowała się polska wieś zniszczona przez UPA oraz cmentarz a także spoczywają ofiary tej organizacji. Polski prezydent wezwał tam ukraińskie władze do wycofania się z zakazu prowadzenia poszukiwań szczątków ofiar wojny i zbrodni ukraińskich nacjonalistów w tym kraju, a także do ich upamiętniania.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy przybył do Sahrynia w Polsce, gdzie uczcił ukraińskie ofiary działań Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Poroszenko zrównał działania Polaków i Ukraińców w czasie wojny i zażądał zmian w polskiej ustawie o IPN penalizujących zaprzeczanie ludobójstwu prowadzonemu przez UPA.

źródło: kresy.pl

Komentarze