Dyplomatyczna wizyta premiera Japonii w Izraelu | Narodowcy.net

Dyplomatyczna wizyta premiera Japonii w Izraelu

Premier Japonii, Shinzo Abe odbył w tym tygodniu podróż dyplomatyczną do Jerozolimy. Spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz z palestyńskim prezydentem, Mahmoudem Abbasem. Podróż miała na celu, jak twierdzą japońscy urzędnicy, pośrednie wsparcie USA w rozmowach dyplomatycznych na rzecz pokoju w regionie.

We wtorek rozmawiając z Abbasem, Abe wezwał go do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem oraz podkreślił znaczenie Stanów Zjednoczonych w zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie. Jednak ze względu na nieufność Palestyńczyków względem Donalda Trumpa, Abbas o niczym nie zapewnił premiera Japonii. Japońscy dyplomaci uważają tę podróż za sukces, gdyż niewielu zagranicznym przywódcom udało się rozmawiać jednocześnie z przedstawicielami Izraela i Palestyny.

Wielu obserwatorów politycznych twierdziło, że podróż ta może być niebezpiecznym ruchem ze względu na nasilające się napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowane przenosinami ambasady USA w Izraelu z Tel-Awiwu do Jerozolimy. Jednocześnie spotkania te uczyniły Abe pierwszym przywódcą liczącego się państwa, któremu udało się odwiedzić zarówno Izrael jak i terytoria palestyńskie po kontrowersyjnej deklaracji Trumpa o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy.

W środę Abe i Netanjahu spotkali się na rozmowie dotyczącej dwustronnej współpracy w kwestiach związanych z obronnością, gospodarką i cyberbezpieczeństwem. Izrael zgodził się pomóc w szkoleniu japońskich ekspertów z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego. Ma to pomóc w organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 r.

Abe odwiedził również Jordanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W czwartek wrócił do Tokio.

źródło: japantimes.co.jp

Komentarze