Dziś 71 rocznica śmierci gen. Leopolda Okulickiego | Narodowcy.net

Dziś 71 rocznica śmierci gen. Leopolda Okulickiego

Dokładnie 71 lat temu, 24 grudnia 1946 w sowieckim więzieniu zmarł gen. Leopold Okulicki. Ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, skazany w moskiewskim procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Okoliczności śmierci gen. Okulickiego pozostają do dziś niewyjaśnione. Według sowieckich władz przyczyną jego śmierci był paraliż i atak serca, część historyków twierdzi jednak, że równie prawdopodobne jest to, że gen. Okulicki zginął w wyniku egzekucji przeprowadzonej przez NKWD.

W wigilię Bożego Narodzenia 1946 r. Adam Bień, inny skazaniec w „procesie szesnastu”, widział jak funkcjonariusze NKWD wyprowadzali Okulickiego z celi – możliwe, że na egzekucję.

Zazwyczaj skazańca brało pod ręce dwóch strażników, a trzeci zabijał go strzałem pistoletowym w tył głowy (…). Śmierć Okulickiego przypadła na okres akcji masowej likwidacji więźniów politycznych w ZSRR

-pisali Janusz Kurtyka i Jacek Pawłowicz.

Leopold Okulicki urodził się 12 listopada 1898 r. w Bratucicach koło Bochni. W 1913 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego, a dwa lata później do 3. Pułku Piechoty Legionów. Walczył m.in. w bitwie pod Kostiuchnówką (4-7 lipca 1916 r.).

Komentarze