Facebook: dane 50 mln użytkowników wyciekły bez ich wiedzy | Narodowcy.net

Facebook: dane 50 mln użytkowników wyciekły bez ich wiedzy

Brytyjska gazeta „The Observer” przeprowadziła i opublikowała wyniki dziennikarskiego śledztwa w sprawie działalności agencji Cambridge Analytica. Dane miały posłużyć do stworzenia profili psychologicznych na potrzeby kampanii wyborczych.

W rozmowie z Chrisem Wylie (były szef działu badań Cambridge Analytica) dowiadujemy się, że firma pozyskała i wykorzystała dane do celów komercyjnych naruszając najprawdopodobniej przy tym prawo. Udało im się pozyskać około 50 milionów danych z kont użytkowników. Ofiarami padło, więc blisko 1/3 użytkowników w Ameryce Północnej, które zostały wykorzystane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych.

Zebrane informacje dotyczą szczególnie wyborców w Stanach Zjednoczonych. Miały one znaleźć zastosowanie w wyborach w 2016 roku i pomóc uzyskać jak najlepszy wynik Donaldowi Trumpowi. Dane miały być zbierane poprzez komercyjne aplikacje tworzone na zamówienie. Jedną z takich zleceniodawców był Alexander Kogan (mołdawski badacz, mieszkał zarówno w Rosji, jak i w USA).

Wylie opisał również strategie działania firmy. „Użyliśmy Facebooka do pozyskania milionów profili osób, a następnie zbudowaliśmy modele, które wykorzystywały to, co o nich wiedzieliśmy, i ich wewnętrzne demony. To był fundament, na którym zbudowano całą firmę”. Dzięki takim zabiegom firma mogła skonstruować wysokiej klasy przekazy polityczne docierające do odpowiedniej grupy ludzi.

Z wiadomych informacji wiemy, że w 2015 r. Facebook zwracał się z prośbą o usunięcie zdobytych nielegalną metodą danych. Mimo to, dzisiaj wciąż istnieją bazy danych, które zostały zebrane w niewłaściwy sposób.

Rola jaką odegrała firma Cambridge Analytica w kampanii wyborczej nie jest do końca sprecyzowana i nikt nie wie w jakim stopniu przyczyniła się do wygrania wyborów przez Donalda Trumpa. Na swojej stronie firma, jednak informuje: „zapewniliśmy kampanii (…) wiedzę ekspercką, która pomogła wygrać Biały Dom”. Oficjalnie Cambridge Analytica dzięki tej jednej usłudze zarobiła 6,2 milina dolarów.

Jak można się domyślać Cambridge Analytica nie ograniczało się do jednego klienta. Współpracowała ona m.in. z rosyjską grupą naftową Lukoil oraz dzięki niej została przeprowadzona kampania wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. BREXIT). Firma utrzymuje się również z zewnętrznych dotacji od osób prywatnych. Wiadomo, że jednym z darczyńców jest konserwatywny biznesman Robert Mercer.

Brytyjska komisarz ds. informacji Elizabeth Denham i prokurator generalna amerykańskiego stanu Massachusetts Maura Healey zapowiedziały już swoje własne śledztwa w tej sprawie. Więcej informacji w tej sprawie można znaleźć w brytyjskiej telewizji „Channel 4”, czy dzienniku „ New York Times”, które również prowadzą prywatne śledztwa.

KS

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.