Facebook nie zapłaci ani złotówki podatku od ponad miliarda zysku | Narodowcy.net

Facebook nie zapłaci ani złotówki podatku od ponad miliarda zysku

W 2017 roku wpływy ze sprzedaży reklam oraz promowania postów przez portal Facebook w Polsce miały wynosiły nieomalże 600 mln złotych. Pomimo tak dużych zysków portal nie zapłacił ani złotówki podatku dochodowego.

Finansom Facebooka w Polsce postanowiono przyjrzeć się bliżej po deklaracji, jaka padła z ust szefa portalu, Marka Zuckerberga, w czasie posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Właściciel portalu oświadczył wtedy, że Facebook płaci podatki w krajach, w których zarabia pieniądze. Polska minister przedsiębiorczości i technologii nie była o tym jednak przekonana.

Z oficjalnych danych wynika, że Facebook Poland stosunkowo nie zarabia w naszym kraju wiele – w 2014 roku przychody spółki wyniosły 8,8 mln zł, od których zapłacono około 300 000 zł podatku. Jest tu jednak haczyk – w ten sposób rozliczana jest tylko niewielka część sprzedaży portalu.

Zdecydowana większość faktur wystawiana jest polskim przedsiębiorcom przez oddział Facebooka operujący w Irlandii. Kraj jest postrzegany jako bardzo przyjazny dla biznesu – stawka podatku CIT wynosi w nim 12,5%, podczas gdy w Polsce jest to 19%.

Zarobki Facebooka w Polsce

Jak wynika z opracowania przygotowanego przez analityków z PwC i Związeku Pracodawców Branży Internetowej IAB, zysk Facebooka ze sprzedaży reklam i usług w Polsce wynosił w 2017 roku 96,5 mln zł. Łącznie zaś, w latach 2012-2017, przychody portalu z działalności w Polsce przekroczyły kwotę 1,5 mld złotych.

Pieniądze te trafiły na konta w Irlandii, tam też zapłacono od nich podatek. Facebook deklaruje jednak, że sytuacja niedługo się zmieni.

W grudniu zeszłego roku ogłosiliśmy, że przychody z reklam pochodzące od klientów obsługiwanych przez nasze lokalne biura nie będą już księgowane w naszej siedzibie w Dublinie, ale przez nasz lokalny oddział w danym kraju, w tym w Polsce. Wierzymy, że przejście na strukturę sprzedaży lokalnej poprawi transparentność wobec rzędów i ustawodawców na całym świecie, którzy oczekują większej kontroli nad przychodami związanymi ze sprzedażą w ich krajach – przekonuje Jan Ściegiennny, który pełni funkcję dyrektora komunikacji w zespole Facebook Poland.

źródło: RadioZET.pl

Komentarze