Fake news po Katalońsku – Separatystyczne media nazywają Wszechpolaków paramilitarną bojówką | Narodowcy.net

Fake news po Katalońsku – Separatystyczne media nazywają Wszechpolaków paramilitarną bojówką

Na przełomie lutego i marca tego roku, grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej udała się do Hiszpanii oraz Walencji, aby rozwijać relacje z Hiszpańską partią Democracia Nacional oraz aby od środka poznawać i poszerzać wiedzę na temat hiszpańskiej polityki, separatyzmu katalońskiego oraz sytuacji migracyjnej i politycznej kraju.

Wszechpolacy udali się do kilku miast, w tym do Barcelony aby na własne oczy przekonać się o sytuacji na ulicach największego miasta Katalonii. W jednym dniu trwało tam kilka manifestacji pod wieloma flagami. Jedne były pro- katalońskie inne traktowały o zjednoczonej Hiszpanii jeszcze inne były manifestacjami mniejszości marokańskich a jeszcze inne weganów czy feministek.

Partia Democracia Nacional w tym dniu oprowadzała Wszechpolaków po Barcelonie i w pewnym momencie w czasie trwania pro – narodowej demonstracji jeden z liderów barcelońskiego oddziału DN przedstawił Wszechpolaków organizatorom wydarzenia. Cała sytuacja jak i wizyta naszych kolegów w centrum pikiety nie trwała dłużej niż 10 minut. Słowa Hiszpanów dość szybko podłapali reporterzy jednych z katalońskich mediów, które w stu procentach opowiadają się za odłączeniem Katalonii od Hiszpanii.

Nie minęło kilka godzin i wieczorem, podczas wiadomości w mediach głównego nurtu jak i w internetowych wersjach prasy zaczęły się pojawiać artykuły o tytułach: “Przeciwnicy separacji katalońskiej zapraszają paramilitarne bojówki z dalekiego wschodu”. Temat ten okazał się jednym z gorętszych tego dnia w hiszpańskich mediach, które uznały sobie za punkt honoru rozpowszechnianie tego całkiem fantazyjnie wymyślonego tytułu. Koledzy z Democracia Nacional wysłali do redakcji informację na temat wizyty działaczy narodowej organizacji z Polski. Jednak do tej pory nikt nie wystosował żadnego sprostowania. Z ogromnym zdumieniem przyglądamy się tworzeniu tak zwanych fake newsów w polskich liberalnych mediach, które bez sprawdzenia autentyczności danej informacji podają dalej i poszerzają kłamstwa na dany temat. Nie możemy jednak wyjść z podziwu dla fantazji oraz polotu katalońskich redaktorów separastycznych mediów, którzy zrobili sensacyjne wydarzenie z de facto wizyty kilku nieuzbrojonych, pokojowo nastawionych studentów z “dalekiego wschodu”.

Amerykański prezydent Donald Trump od dłuższego czasu mówi wyraźnie i dosadnie na temat walki z fake newsami, które się nasilają. Niestety- jest w tym niewiele przesady a sytuacja z mediami na półwyspie iberyjskim jest całkiem podobna jak sytuacja tu- na dalekim wschodzie.

Komentarze

Rafał Buca

Redaktor portalu Narodowcy.net, katolik oraz nacjonalista, zaangażowany w ruch Pro-Life. Od 2015 roku związany z Młodzieżą Wszechpolską. Interesuje się polityką, filozofią i socjologią. Nacjonalizm uważa za złoty środek między liberalnym indywidualizmem, a kolektywistycznym totalizmem.