Filipiny: zamach bombowy podczas niedzielnej mszy | Narodowcy.net

Filipiny: zamach bombowy podczas niedzielnej mszy

Podczas niedzielnej Eucharystii sprawowanej w katedrze na wyspie Jolo należącej do Filipin doszło do zamachu bombowego. W wyniku ataku zginęło 27 osób, a ponad 80 jest rannych.

Pierwsza bomba została zdetonowana wewnątrz Wikariatu Apostolskiego katedry w Jolo, a druga wybuchła na parkingu, niedaleko od wejścia do katedry. Do drugiej eksplozji doszło, gdy na miejsce zdarzenia przybyli policjanci oraz wojsko.

Wśród ofiar zamachu znajdują się głównie cywile, a także policjanci i żołnierze. Jak na razie nie udało się ustalić kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie ataku. Władze Filipin podejrzewają, że został on przeprowadzony przez członków islamskiej grupy terrorystycznej Abu Sajaf. Wyspa Jolo jest siedzibą tego radykalnego ugrupowania muzułmańskiego, które zdaniem ekspertów ma powiązania z al-Kaidą.

Członkowie ugrupowania Abu Sajaf złożyli przysięgę wierności tzw. Państwu Islamskiemu. Znani są ze swoich brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców odwiedzających Filipiny. Są to m.in. zamachy bombowe, zastraszenia, wymuszenia a także porwania dla okupu. Grupa ta powstała w 1991 r. dzięki finansowaniu członka rodziny założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Celem działalności Grupy Abu Sajjafa jest oderwanie południa Filipin i utworzenie na tych terenach państwa islamskiego na wzór dzisiejszego Iranu.

Do zamachu doszło po zeszłotygodniowym referendum w sprawie utworzenia autonomicznego regionu Bangsamoro na terenach zamieszkanych głównie przez wyznawców. Jednak mieszkańcy prowincji Solo, gdzie znajduje się miejscowość Jolo, wypowiedzieli się przeciwko tej autonomii.

źródło: dorzeczy.pl/misyjne.pl

Komentarze