Gigantyczna kara dla Jobbiku | Narodowcy.net

Gigantyczna kara dla Jobbiku

Węgierska Państwowa Izba Obrachunkowa (ASZ) nałożyła na węgierską partię Jobbik gigantyczną karę w wysokości 331,66 miliona forintów (1,29 miliona dolarów), które powinna uregulować w ciągu 15 dni.

Jobbikowi stawia się zarzut przeprowadzenia kampanii billboardowej w połowie ubiegłego roku poniżej kosztów rynkowych. Wysokość kary ma odpowiadać różnicy w cenie za kampanię, gdyby była ona prowadzona według stawki rynkowej. W trakcie kampanii pod hasłem  ,,My pracujemy, oni kradną” partia opozycyjna zarzucała wtedy korupcję premierowi i kilku jego współpracownikom. W trakcie kampanii partia użyła billboardów należących do potentata Lajosa Simicska, byłego sojusznika Orbana.

Kara wynosi równowartość ponad dwóch trzecich rocznej dotacji państwowej, jaką otrzymuje Jobbik (w kwocie 475,8 mln forintów). Partia odrzuca oskarżenia i twierdzi, że kara może uniemożliwić jej prowadzenie kampanii wyborczej. Głos w sprawie zabrały także partie centrolewicy, które podobnie jak Jobbik uznają to za działanie polityczne wymierzone w drugą najsilniejszą partię nad Balatonem.

Rzecznik ASZ Balint Horvath oznajmił również, że dotacja państwowa dla Jobbiku na działalność partyjną, wynosząca 476 mln ft (1,5 mln euro), także powinna zostać obniżona o 332 mln ft.

źródło: rp.pl

Komentarze