Indonezja: Samobójcze ataki na trzy kościoły | Narodowcy.net

Indonezja: Samobójcze ataki na trzy kościoły

 
W samobójczych atakach bombowych na trzy kościoły w indonezyjskim mieście Surabaja w niedzielę rano zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 40 zostało rannych.

Surabaja to drugie co do wielkości miasto Indonezji położone we wschodniej części wyspy Jawa.

Rzecznik policji Frans Barung Mangera poinformował, zaatakowano trzy kościoły. Pierwszym zaatakowany celem był rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Marii Panny, w którym śmierć poniosły cztery osoby, w tym zamachowiec. Kolejna eksplozja, w której zginęły dwie osoby, miała miejsce kilka minut później w kościele Diponegoro. Następne dwie zginęły w wybuchu w kościele Pantekosta – poinformował rzecznik. Dodał, że dziewiąta osoba zmarła w szpitalu. Pośród 40 rannych jest dwóch policjantów.

 

Ataki zostały przeprowadzone niedługo potem jak policja stłumiła zamieszki w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty, w których śmierć poniosło pięć osób. Do wszczęcia zamieszek przyznało się wtedy tzw. Państwo Islamskie (ISIS).

Niedzielne ataki miały miejsce kilka dni przed rozpoczęciem ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

Seria ataków na kościoły w Surabai była prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się ISIS – powiedział rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

Według lokalnych mediów zaplanowano dwa kolejne ataki, ale bomby w tych miejscach nie zdetonowały.

Władze Indonezji wypowiedziały wojnę z dżihadystom po tym jak związani z Al-Kaidą zamachowcy przeprowadzili w 2002 r. serii ataków bombowych na popularnej wśród turystów wyspie Bali zabijając 202 osoby.

źródło: kresy.pl / theguardian.com / aljazeera.com

Komentarze