> KE nakłada rekordową karę na Google za monopol Androida

KE nakłada rekordową karę na Google za monopol Androida

Komisja Europejska ukarała Google grzywną w wysokości 4,34 mld euro za naruszenie unijnych praw o ochronie konkurencji.

Kara dotyczy monopolistycznych działań Googla w segmencie urządzeń mobilnych. Chodzi konkretnie o preinstalowane w systemie android programy, takie jak przeglądarka internetowa Chrome, która w tym przypadku nie daje szans konkurencji na przykład z Microsoftu. Kolejnym zarzutem jest automatyczne przekierowywanie i wyszukiwanie za pomocą wyszukiwarki Google, która często jest ustawiona jako domyślna w większości aplikacji w systemie. Google nałożył na producentów urządzeń wymóg preinstalowania jego aplikacji w systemie jako warunek uzyskania licencji na aplikację Play Store.

Niechlubny rekord

Nałożona przez KE kara jest prawie dwukrotnie większa niż rekordowa dotychczas grzywna nałożona na Google w czerwcu ubiegłego roku. Google musi zaprzestać praktyk monopolistycznych w ciągu 90 dni, w przeciwnym razie grozi mu kara pieniężna w wysokości nawet 5% dziennego obrotu spółki Alphabet, w skład której wchodzi Google.

Komisja Europejska prowadzi w sprawie Google jeszcze jedno postępowanie dotyczące ograniczania wyświetlania reklam od konkurencji podczas wyszukiwania w ich wyszukiwarce.

źródło: money.pl

Komentarze