Korea Północna i Południowa pomaszerują pod jedną flagą | Narodowcy.net

Korea Północna i Południowa pomaszerują pod jedną flagą

Reprezentacje Korei Północnej i Południowej przemaszerują razem podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Oba kraje wystawią również wspólną kobiecą reprezentację w hokeju na lodzie.

To będzie już czwarta ceremonia otwarcia igrzysk, na której sportowcy z północy i południa pojawią się pod jedną flagą – białą z namalowanym na niebiesko Półwyspem Koreańskim. Poprzednio miało to miejsce w Sydney (2000), Atenach (2004) i Turynie (2006).Przedstawiciele obu krajów spotkają się w sobotę z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem, aby ustalić szczegóły związane m.in. ze strojami w jakich wystąpią zawodnicy.

Na chwilę obecną Korea Północna nie ma prawa wysłać żadnego sportowca do Pjongczangu. Kwalifikację wywalczyła para sportowa w łyżwiarstwie figurowym, Ryom Tae-ok i Kim Ju-sik, ale nie zostali zgłoszeni w odpowiednim czasie. Teraz mogą otrzymać specjalną “dziką kartę”.

Sportowcy z Korei Północnej występowali na igrzyskach zimowych ośmiokrotnie. Wywalczyli tylko dwa medale – srebrny i brązowy. Ostatni w 1992 roku w Albertville.

Ostatnio jako jeden kraj Koreańczycy wystąpili w 1991 roku w mistrzostwach świata w tenisie stołowym i w piłkarskich mistrzostwach świata drużyn do lat 20.

Korea Południowa igrzyska organizuje po raz drugi. Poprzednie, w 1988 roku, zostały przez Koreę Północną jednak zbojkotowane. Zmagania olimpijskie w Pjongczangu potrwają od 9 do 25 lutego.

Źródło: sport.tvp.pl

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.