Koreańczycy liderem wśród zagranicznych inwestorów w Polsce | Narodowcy.net

Koreańczycy liderem wśród zagranicznych inwestorów w Polsce

Wśród obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu zagranicznych inwestorów w ubiegłym roku najwięcej pieniędzy w Polsce zainwestowały firmy z Korei Południowej. To pierwszy raz w historii, kiedy liderem są właśnie Koreańczycy.

Jak deklarują koreańscy inwestorzy, wartość zainwestowanych przez nich nakładów to aż 1,9 mld euro. Jest to 1/4 całego zasobu PAIH (7,3 mld euro). Zaraz za Koreą uplasowały się firmy z Chin (1,37 mld euro) i Niemiec (895 mln euro).

W komunikacie PAIH możemy przeczytać:

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wartość BIZ z Półwyspu podwoiła się. Biorąc pod uwagę, że PAIH obsługuje obecnie 10 południowokoreańskich projektów, średnie, deklarowane zaangażowanie w jednym wynosi blisko tyle, ile wszystkie francuskie (8 projektów na kwotę 213 mln euro) czy brytyjskie inwestycje (12 projektów wartych 242 mln euro)

Koreańczycy są liderem w tym zestawieniu m. in. dlatego, że w zeszłym roku zamknięta została przez Agencję inwestycja w budowę fabryki baterii litowo-jonowych LG Chem. Koncern ma zainwestować 1,3 mld euro.

Wiceprezes PAIH Krzysztof Senger podkreśla, że Koreańczycy inwestują głównie w sektor elektromobilności:

Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane, Polska będzie europejskim liderem w tej branży, z w pełni rozwiniętym ekosystemem producentów i poddostawców – wyjaśnił i dodał, że niemal 2/3 wszystkich inwestycji zagranicznych z tego sektora to inwestycje południowokoreańskie.

Inwestycje z Korei Południowej, Chin, Tajwanu, ZEA, Japonii, Singapuru i Indii przekraczają 3,7 mld euro, co jest połową wszystkich 177 obsługiwanych obecnie projektów. Azjaci zdominowali fundusze PAIH, a sama Agencja liczy na jeszcze większą współpracę z tamtejszymi przedsiębiorcami.

Mamy już kilkanaście biur handlowych w Azji, docelowo uruchomimy ich blisko 20. Ich zadaniem, oprócz wsparcia polskich firm, jest łowienie zagranicznych inwestorów. W związku z tym liczymy na jeszcze większe zainteresowanie azjatyckich koncernów Polską

– powiedział Senger.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 177 projektów z 27 krajów. PAIH ma na celu zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zza granicy do Polski oraz zwiększenie zasięgu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. PAIH działa w Polsce oraz przez biura handlowe za granicą.

źródło: money.pl

Komentarze