> Korporacja Bayer AG przejmuje Monstanto - Narodowcy.net

Korporacja Bayer AG przejmuje Monstanto

Po dwóch latach starań zgoda antymonopolowa na przejęcie wartej 66 mld dolarów firmy Monsanto została przyznana korporacji Bayer AG. Teraz Bayer może tworzyć największą na świecie firmę zajmującą się produkcją środków chemicznych używanych w rolnictwie oraz nasion.

Początkowo Departament Sprawiedliwości obawiał się, że połączenie firm zaszkodzi rolnictwu oraz konsumentom, jednak ostatecznie doszło do ugody. Pakiet zbycia warty jest około 9 mld dolarów i jednocześnie jest najdroższym w sytuacji egzekucji fuzji w USA.

Amerykański system rolniczy ma kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki, dla naszego systemu żywnościowego i dla naszego stylu życia.

– stwierdza Makan Delrahim, szef departamentu do spraw prawa antymonopolowego.

Firma Bayer istnieje od 154 lat. Odchodząc od produkcji materiałów z tworzywa sztucznego zajęła się produkcją środków rolniczych i medycznych.

Rolnicy martwią się wzrostem cen i możliwym braku wyboru.

Ta ekstremalna konsolidacja zwiększa koszty dla rolników i ogranicza wybór produktów na rynku.

– pisze w swoim oświadczeniu National Farmers Union, druga największa organizacja rolników w USA.

Departament Sprawiedliwości oświadczył, że brak sprzedaży aktywów fuzja firm spowodowałyby wiele szkód konkurencyjnych. Obie firmy zaopatrują rynek rolniczy w nasiona i chemikalia, a połączenie firm doprowadziłoby do podniesienia cen i ograniczenia wyboru. Obie firmy konkurują również na polu technologicznym, gdzie wspierają rolników głównie przy zwiększaniu plonów.

Powyższa fuzja nie jest pierwszą. W ubiegłym roku europejskie i amerykańskie organy nadzoru wydały zgodę na dwie inne transakcje w tym samym sektorze – zjednoczenie Dow Chemical Co. z DuPont Co. oraz przejęcie Sygnet AG przez China National Chemical Corp. Jednak Bayer i Monstanto z 48 mld dolarów sprzedaży przewyższają China National i DowDuPont Inc.

źródło: forsal.pl

Komentarze