Legnica: wyburzono pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej | Narodowcy.net

Legnica: wyburzono pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej

W minioną sobotę miał miejsce demontaż legnickiego pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Wszystko to w ramach nowej ustawy dekomunizacyjnej. Na miejscu obecna była Młodzież Wszechpolska.

Zlikwidowany pomnik został postawiony w centrum Legnicy 11 lutego 1951 roku i przedstawiał żołnierza radzieckiego ściskającego dłoń polskiego żołnierza, którym towarzyszyła mała dziewczynka.

Wcześniej w tym miejscu stał pomnik pruskiego króla Fryderyka, który komuniści przetopili na wersję z żołnierzami. Komunistyczne władze Legnicy zażyczyły sobie aby pomnik przedstawiał wdzięczność dla armii radzieckiej, ale jednocześnie miał symbolizować pokój, który ustanowił Związek Radziecki.

“Dziecko, które żołnierz polski trzyma na swym ramieniu i które wsparło swoją rączkę o pewne ramię żołnierza radzieckiego, jest symbolem młodego pokolenia, które zostało uratowane od zagłady” – tak objaśnia swoje dzieło twórca rzeźby Józef Gazy

W późniejszym czasie jednak sam twórca zmienił podejście do swojego dzieła i w 1992 roku napisał do prezydenta Legnicy, że zgadza się na usunięcie pomnika “ze względu na oszukańczy stosunek ówczesnych władz radzieckich do narodu polskiego”.

W 1993 roku kiedy ostatni żołnierze radzieccy opuścili Legnicę padł postulat usunięcia pomnika, ale parasol ochronny roztoczył nad nim rządzący wtedy w mieście Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Pomnik nie przetrwał jednak wprowadzonej przez PiS ustawy dekomunizacyjnej. Wyburzanie pomnika zajęło 60 minut. Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej.

źródło: lca.pl

 

Komentarze