> Litwa: prowokacja w kościele przed mszą w języku polskim

Litwa: prowokacja w kościele przed mszą w języku polskim

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tuż przed mszą świętą odprawianą w języku polskim w miejscowości Turgiele, do kościoła weszło trzech litewskich aktorów z grupy Zero Live Show i, jak twierdzą świadkowie, “proponowali alternatywny sposób wiary w Boga dla miejscowych Polaków”.

Aktorzy stojąc pośrodku świątyni mówili, że “w tym roku nie będzie Apokalipsy, 11 października z nieba zejdzie światło i kto przyjdzie do Siemens Areny (sala widowiskowa w Wilnie), ten uzyska zdrowie i szczęścia dla siebie i dla całej rodziny”.

W ten obrazoburczy sposób zdecydowali się promować widowisko, które odbędzie się 11 października. Wojciech Jurgielewicz, starosta miejscowości Turgiele, potępił zachowanie aktorów:

To jest obraza nie tylko Polaków, to obraza katolików, wiary katolickiej, profanacja naszego kościoła – powiedział Jurgielewicz
“Takie rzeczy są możliwe tylko w polskich kościołach na Litwie, bo kiedy Polacy z Litwy zwracają się o pomoc do prezydenta i premiera RP, Polska milczy i tylko polski MSZ tłumaczy, że prześladowania Polaków nie zmienią stosunków Polski i Litwy, że wszystkie prześladowania Polaków i polskości na Litwie to wewnętrzna sprawa Litwy i Polski to nie dotyczy, i dodaje, że podnoszenie kwestii Polaków na Litwie może stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski” – komentuje Facebookowy profil „Wileński Pegaz z uśmiechem i smutkiem”.

Sprawę bada policja, turgielanie oczekują odpowiedniej reakcji władz państwowych Litwy.

Źródło: onet.pl, Facebook/Wileński Pegaz z uśmiechem i smutkiem

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Student prawa i bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowania: geopolityka, podróże, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.