Marsz Niepodległości 2019 przeszedł ulicami Warszawy – Relacja [ZDJĘCIA]

Marsz Niepodległości, jak co roku przeszedł ulicami stolicy. Przewodnim hasłem tegorocznego marszu był fragment pieśni maryjnej: „Miej w opiece naród cały”. Natomiast frekwencja według organizatorów wyniosła około 150 tysięcy osób. Marsz przyciągnął wielu polaków z różnych grup społecznych w tym między innymi duchownych czy rodziny z dziećmi. 

Marsz wyruszył w stronę stadionu narodowego po odśpiewaniu hymnu Narodowego o godzinie 14:00. Pochód szybko został jednak wstrzymany przez nielegalną manifestację na trasie marszu zorganizowaną przez Obywateli RP na rondzie De Gaulle’a. Uczestników jednak sprawnie wyniosła policja. W tym samym czasie niedaleko ronda Romana Dmowskiego, lewicowi aktywiści rozwiesili na budynkach dwa transparenty. Z budynku hotelu Metropol zawisł baner z napisem „Naziole Won” natomiast po przeciwnej stronie ulicy przekreślone symbole: swastyki, falangi, krzyża celtyckiego oraz czarnego słońca. Oba szybko zostały ściągnięte dzięki interwencji ochrony hotelu oraz uczestników marszu.

Po usunięciu przeszkody w postaci obywateli RP marsz ruszył dalej przez most poniatowskiego po przejściu którego skierował się na błonia stadionu narodowego, gdzie odbyły się przemówienia oraz koncert muzyki patriotycznej.

Na Marszu niepodległości wiele organizacji stworzyło swoje kolumny. Każdy z takich bloków miał swój własny niepowtarzalny charakter, oraz hasła. Podczas takiego zorganizowanego przemarszu Młodzież Wszechpolska spaliła na moście Poniatowskiego flagi Unii Europejskiej oraz LGBT, o czym pisaliśmy tutaj. Wszechpolacy skandowali również hasła takiej jak „Jeden, Naród, ponad granicami”, czy „Jedną drogą Nacjonalizm”. Swoją kolumnę utworzył także Obóz Narodowo Radykalny razem z Nacjonalistycznym Południem oraz gośćmi z zagranicy, w tym z włoskiej organizacji nacjonalistycznej Forza Nuova czy Amerykański Patriotic Front, oraz innych zagranicznych organizacji. Blok odbywał się w narodowo-radykalnej atmosferze czego głównym przykładem są hasła skandowane przez członków różnorodnego : „Wolność słowa dla Nacjonalistów”,  „Uderz, Uderz w Kapitalizm, Trzecią drogą nacjonalizm” lub „USA, Imperium Zła”.

Cały marsz odbył się w bardzo spokojnej atmosferze, obyło się bez starć z policją czy burd pomiędzy uczestnikami marszu.


Źródła: Facebook; Twitter

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Marsz Niepodległości: Młodzież Wszechpolska spaliła flagi Unii Europejskiej i LGBT

Czytaj Następny

Jak to jest być w Młodzieży Wszechpolskiej?

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *