Nowe zasady w angielskiej piłce: minimum jedna czarnoskóra osoba ma być brana pod uwagę przy wyborze nowego trenera reprezentacji | Narodowcy.net

Nowe zasady w angielskiej piłce: minimum jedna czarnoskóra osoba ma być brana pod uwagę przy wyborze nowego trenera reprezentacji

Nowa zasada obecna w angielskim futbolu nosi nazwę “zasady Rooneya” i wzięła się z amerykańskiej ligi NFL. Ma ona zapobiegać rzekomej dyskryminacji przy wyborze trenerów reprezentacji.

Nazwa zasady wzięła się od nazwiska właściciela drużyny NFL Pittsburgh Steelers – Dana Rooneya, który zwolnił dwóch czarnoskórych trenerów pomimo dobrych wyników drużyny. Od tamtej pory w NFL wprowadzono zasadę, która “ma wspierać mniejszości etniczne”.

Ta sama zasada będzie obowiązywać w angielskiej federacji piłki nożnej (FA). Brytyjska gazeta “The Times” uważa, że pomysł ten zapoczątkował Paul Elliot – były obrońca Chelsea, który obecnie zasiada w zarządzie doradczym FA.

Zasada Rooneya nie jest jedyną, która pomoże nam w wyrównaniu szans dla wszystkich. Wszystkie programy, w których szkolimy trenerów odnośnie do mniejszości etnicznych, są równie ważne. Jest to właściwa decyzja i po mundialu w Rosji w taki sposób wybierzemy następcę Garetha Southgate’a – stwierdził prezes FA Martin Glenn.

Czas pokaże jak nowe zasady wpłyną na wyniki brytyjskiej reprezentacji.

źródło: polskatimes.pl

 

Komentarze