Możliwa zmiana polityki migracyjnej Włoch | Narodowcy.net

Możliwa zmiana polityki migracyjnej Włoch

Zdecydowane słowa szefa włoskiego MSW mogą zapowiadać zmianę polityki migracyjnej tego państwa.

Matteo Salvini, włoski wicepremier i szef tamtejszego MSW, oświadczył dziś we wpisie na facebook’u:

Dwa następne statki organizacji pozarządowych pod banderą Holandii, ‘Lifeline’ i ‘Seefuchs’, przypłynęły na wody u wybrzeży Libii w oczekiwaniu na to, żeby zabrać ludzi porzuconych przez przemytników. (…) Niech panowie ci wiedzą, że Włochy nie chcą być dłużej wspólnikiem biznesu nielegalnej imigracji, a zatem muszą poszukać portów innych niż włoskie. (…) Jako minister i jako ojciec postępuję dla dobra wszystkich.

O podobnej decyzji włoskiego rządu pisaliśmy już kilka dni temu. W miniony poniedziałek (11 czerwca), włoskie władze po raz pierwszy nie zezwoliły na przybicie do ich brzegu statku z nielegalnymi imigrantami.  Jako o precedensie pisała o tym “La Repubblica”. Chodziło wtedy o należący do niemieckiej organizacji SOS Méditerranée”Aquarius” z 629 osobami pokładzie. Na dokowanie statku nie zgodziła się wówczas także Malta. Ostatecznie statek uzyskał zgodę na przybycie do Hiszpanii.

Włoskie decyzje spotykają się z aprobatą ze strony rządu węgierskiego. Krytyka płynie natomiast ze strony Francji i Niemiec.

Matteo Salvini mówił dziś także:

Nie powtórzy się następne lato z kolejnymi statkami z migrantami, zawijającymi do portów we Włoszech.

Nadchodzi zapewne zmiana we włoskiej polityce migracyjnej i wszystko wskazuje na to, że tego typu statki nie będą przybijały do włoskich brzegów jak dotąd, bez żadnych przeszkód. Od początku roku przybyło do Włoch ponad 13 tysięcy imigrantów. Liczba przybyłych do Włoch osób w pierwszej połowie ubiegłego roku wynosiła natomiast ponad 60 tysięcy.

Poniżej publikujemy całą dzisiejszą wypowiedź włoskiego polityka, która ukazała się na jego facebook’owym profilu:

Żródła: dorzeczy.pl, tvn24.pl, interia.pl

Komentarze