Najnowszy sondaż IBRiS – Analiza redakcji Narodowcy.net | Narodowcy.net

Najnowszy sondaż IBRiS – Analiza redakcji Narodowcy.net

Dziś (06.02.18) pojawił się kolejny sondaż poparcia partii politycznych, przeprowadzony przez IBRiS. Nasza redakcja dokonała analizy bieżącej sytuacji politycznej, w jakiej znajdują się uwzględnione partie.

,,Ekipa rządząca” spokojna

PiS nieustannie deklasuje zarówno totalną opozycję jak i wszystkie inne ruchy uzyskując poparcie rzędu 42,7% i mimo, iż zaliczyła nieznaczny spadek to nie oznacza to jakiegoś drastycznego spadku poparcia tej partii. Partia rządząca ma bardzo stały elektorat opierający się głównie na starszych osobach, ale i sporą rzeszą osób zwyczajnie zniesmaczonych rządami Platformy Obywatelskiej, który nie topnieje mimo znacznej zmiany kierunku światopoglądowego partii z (pozornie) narodowo-katolickiego na centro-prawicowy. Na razie nie zapowiada się na to, aby jakakolwiek partia mogła pozbawić ugrupowanie Kaczyńskiego fotelu lidera.

Totalna Opozycja – polityka na krytyce

Platforma Obywatelska od miesięcy trzyma poparcie na poziomie około 20% i tyle też dostała w najnowszym sondażu. Nowoczesna natomiast notuje od jakiegoś czasu minimalne spadki, być może ze względu na zmianę lidera oraz ,,bunt” radykalnie liberalnego skrzydła partii. Aktualnie plasuje się nieco ponad progiem wyborczym z 5,3% poparciem. Aktualnie o elektorat wyborczy .N walczą zarówno bardziej konserwatywna PO jak i skrajnie lewacka Razem. Nowoczesna próbuje pokazać, że oscyluje światopoglądowo między oboma partiami, narazie bezskutecznie. Ciągle największe poparcie partii zapewnia nieustanna krytyka PiSu i występowanie na wiecach KODu (co łączy się z tym pierwszym. PSL uzyskało zapewne zadowalający ich wynik 6%.

Kukiz idzie na dno

W styczniu IBRiS dawał ruchowi Kukiza od 6 do ponad 7 procent zaś przed odejściem jednego z bardziej rozpoznawalnych posłów i umiarkowanego narodowca, Adama Andruszkiewicza (Endecja) partia K’15 osiągała wyniki oscylujące wokół 9-11%.  Natomiast, krótko po skandalicznej wypowiedzi Pawła Kukiza, w której odcina się od narodowców, a nawet przeprasza za wprowadzenie ich do sejmu w sondażu tego samego ośrodka (IBRiS) poparcie jego ruchu spadło do ledwo powyżej 5%.  Potwierdza to, iż narodowcy stanowili spory elektorat ruchu Kukiz’15. Co potwierdzają też internauci w odpowiedzi do tweeta P.Kukiza.

Lewica konkuruje

SLD odbudowuje zaufanie wyborców po wyborczej kompromitacji i po paru latach przerwy, znów staje się trzecią pod względem poparcia partią polityczną w Polsce z wynikiem 7,2%. Partia Włodzimierza Czarzastego obecnie wygrywa więc walkę o wyborców z radykalnie lewicową, feministyczną i antyklerykalną Partią razem, której obecne poparcie nie przekracza nawet 3-procentowego progu pozwalającego na pobieranie subwencji ze skarbu państwa.

Obóz konserwatywno-liberalny podzielony

Partia Wolność (Korwin) od czasu rozłamu partii i odejścia z niej wielu czołowych działaczy do nowej partii Gowina (Porozumienie) nieustannie traci poparcie. Od dłuższego czasu utrzymuje się ona poniżej jednego procenta i nie może się podnieść. Zyskuje na tym była partia Janusza Korwin-Mikke, czyli bardziej konserwatywny, ale realnie nie różniący się niczym od ,,Wolności” Kongres Nowej Prawicy, który dogonił już swoją ,,córkę” i obecnie obie partie mają po 0,4% popacia. Obecnie więc poparcie obu partii razem nie przekracza nawet 1%. Czy oznacza to, że będą szukały one szansy na współprace z innymi ugrupowaniami?

 

 

źródło:IBRiS, Republika.pl,Parlamentarny.pl

Komentarze