Niewolnictwo XXI wieku – W Wielkiej Brytanii aresztowano Polaków podejrzanych o wykorzystywanie pracowników | Narodowcy.net

Niewolnictwo XXI wieku – W Wielkiej Brytanii aresztowano Polaków podejrzanych o wykorzystywanie pracowników

W tym tygodniu policja na Wyspach aresztowała 13 Polaków podejrzanych  o wykorzystywanie pracowników oraz współczesne niewolnictwo. Do aresztowania doszło w Handsworth (przedmieścia Birmingham, region West Mindlands). Wśród zatrzymanych są 4 kobiety oraz 9 mężczyzn.

Na dzień dzisiejszy śledczym udało się dotrzeć do 5 osób, które najprawdopodobniej padły ofiarą gangu. Na podstawie zeznań oraz wskazówek udało się ustalić, że grupa oszustów miała ściągać ludzi do Wielkiej Brytanii, a następnie kierować ich do ciężkiej pracy fizycznej (m.in. budownictwo, recykling) potrącając regularnie ich znaczną część zarobków. Zatrzymania dokonano dzięki współpracy policji z Czerwonym Krzyżem, Narodową Agencją Walki z Przestępczością oraz innymi organizacjami rządowymi.

Brytyjskie władze oferują pomoc ofiarom oraz zapowiadają stanowczą walkę ze współczesnym niewolnictwem, które w ostatnim czasie nabiera na sile. Sierżant Phil Poole odpowiedzialny za walkę z tym zjawiskiem zapewnia – „Nie ma miejsca na wykorzystywanie ludzi i nie zawahamy się ani sekundy, podejmując mocne i zdecydowane działania, aby to zatrzymać”. Warto zaznaczyć, że poszkodowani mogą złożyć formalne zawiadomienie o przestępstwie oraz skorzystać z pomocy ze strony Czerwonego Krzyża i Armii Zbawienia.

Według dostępnych statystyk można zaobserwować tendencję wzrostową związaną ze współczesnym niewolnictwem. Spowodowane jest to między innymi dużą liczbą migracji w dzisiejszych czasach. W 2016 roku w ramach krajowego systemu NRM zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa. To najwyższe dane od lat, jednak eksperci twierdzą, że przestępstw związanych z wyzyskiem ludzi może być znacznie więcej. Wiceszefowa NCA Caroline Young przyznała, że oficjalne dane “to jedynie wierzchołek góry lodowej”. – Prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić (na policję) – oceniła.

Szczególnie narażone są osoby pracujące w rolnictwie, myjniach, barach, magazynach, fabrykach, centrach dystrybucji, budownictwie. Warto zaznaczyć, że osoby poszkodowane mogą korzystać z realnej pomocy. Od marca br. przy polskim oddziale Armii Zbawienia funkcjonuje wspierany przez brytyjski rząd Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, który pomaga w ustaleniu wiarygodności pracodawców i pomaga osobom, które wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. W 2016 roku podpisano również porozumienie o współpracy między Armią Zbawienia a La Stradą. W ramach tej współpracy wymieniane są informacje o osobach, które zdołały uwolnić się z sytuacji niewolniczej i postanowiły wrócić do Polski.

W Wielkiej Brytanii uruchomiono specjalną infolinię działającą również w języku polskim. Dzwonić na nią mogą zarówno osoby poszkodowane jak i ludzie, którzy podejrzewają, że problem dotyka ich krewnych lub znajomych. Telefon na tą specjalną infolinię to 0 8000 121 700.

KS

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.