Nowy podatek Trumpa – fiasko czy sukces? | Narodowcy.net

Nowy podatek Trumpa – fiasko czy sukces?

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówiło się, o planowanej przez Donalda Trumpa obniżeniu stawki podatkowej. Przeciwnicy jego administracji, przewidywali nawet całkowity upadek amerykańskiej gospodarki i bankructwo rządu centralnego. Żadne z tych przewidywań, nie odnalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Jak się okazało obniżenie podatku od spółek kapitałowych, czyli tzw. CIT-u, z 35 do 21 procent, okazało się strzałem w dziesiątkę.

Do tej pory oprócz wysokiej stawki podatku CIT, rodzime amerykańskie firmy takie jak Google, Microsoft czy Apple musiały dodatkowo opłacić podatek stanowy. Wiązało się to z kolejnymi kilkoma miliardami dolarów, przelewanymi na konta skarbówki.

Po obniżkach podatków Trumpa, gigant elektroniki użytkowej firma Apple, zapowiedziała powrót z emigracji w Irlandii Płn. Apple zadeklarowało równocześnie o zabraniu ze sobą wszystkich środków (również tych ulokowanych w rajach podatkowych), w kwocie 245 mld $ i odprowadzając od nich w na terenie USA aż 38 mld $ podatku. Jednak jak widać, gigantowi branży operacja ta musi się opłacać. Co więcej do najważniejszych deklaracji firmy Apple należy ta w, której w ciągu najbliższych lat planuje zatrudnić na terenie USA 20.000 osób i wpompować w gospodarkę rekordową kwotę 350 mld $. Będzie to największa 1-razowa wpłata podatku w historii i wielki sukces administracyjny Donalda Trumpa.

W ostatnim czasie Trump wyraził zadowolenie z decyzji władz Apple: „Obiecałem, że moja polityka pozwoli firmom takim jak Apple na przeniesienie ogromnych sum pieniędzy z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Wspaniale jest patrzyć, jak dzięki cięciom podatkowym Apple wraca. Wielkie zwycięstwo dla amerykańskich pracowników i dla USA!”

Najpewniej w najbliższym czasie, na podobne kroki możemy liczyć ze strony innych gigantów amerykańskiego przemysłu. Wall Street Journal, największa z gazet o tematyce gospodarczej wyliczyła, że Microsoft może zapłacić 11,7 mld dolarów, IBM 6,1 mld, a Alphabet 5,2 mld dol. Najpewniej jednak, żadna z firm nie zagrozi rekordowi podatkowemu ustanowionemu przez Apple. Audit Analytics szacuje, że w sumie amerykańskie firmy zgromadziły około 2,8 biliona dolarów poza granicami Stanów.

W tym samym czasie, gdy Trump świętuje sukces, Niemiecki Bundesbank po raz 1. symbolicznie ulokował część rezerw walutowych w chińskim juanie. Wykorzystując częściową słabość amerykańskiej gospodarki, Chiny pragną przejąć rynki inwestycyjne. Ma być to milowy krok w upowszechnianiu chińskiej waluty na świecie. Po deklaracji Bundesbanku, wkrótce potem podobny ruch wykonały banki centralne Belgii, Słowacji, Francji, Szwajcarii i Wlk. Brytanii.

Dominik Gut

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.