Od 2019 roku wzrośnie płaca minimalna | Narodowcy.net

Od 2019 roku wzrośnie płaca minimalna

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów podjęto decyzję o podwyższeniu kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto.  Zmianie uległa też stawka godzinowa brutto. 

Od 2019 roku płaca minimalna będzie wynosić 2250 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 7,1% w stosunku do stawki obowiązującej obecnie, która wynosi 2100 złotych brutto. Ponadto minimalna stawka godzinowa wzrośnie od początku przyszłego roku o złotówkę i wyniesie 14, 70 zł. Aktualnie stawka ta wynosi 13,70 zł.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia była przedmiotem sporu między rządzącymi a związkami zawodowymi. Przyjęta dziś stawka kwoty minimalnej jest o 30 złotych wyższa od proponowanych wcześniej przez rząd i o 5 złotych niższa od postulowanej przez Solidarność. W czerwcu tego roku rząd proponował podniesienie kwoty minimalnej o 120 złotych. OPZZ i Solidarność uznały tę podwyżkę za niewystarczającą oczekując ustanowienia minimalnego wynagrodzenia na poziomie 2278 złotych.  Pod koniec sierpnia Solidarność zaniżyła swoje oczekiwania do 2255 złotych brutto.

 

źródło: money.pl, polskieradio.pl, Twitter

Komentarze