Organizatorzy nielegalnej imigracji usłyszeli zarzuty | Narodowcy.net

Organizatorzy nielegalnej imigracji usłyszeli zarzuty

Morski Oddział Straży Granicznej rozbił grupę przestępczą, która organizowała nielegalny pobyt cudzoziemcom na terenie Polski. Grupa działała w Koszalinie.

Trzech mieszkańców województwa zachodniopomorskiego usłyszało zarzuty. Dzięki mężczyznom minimum 967 cudzoziemcom zorganizowano nielegalny pobyt na terenie Polski.

Podejrzani podszywali się pod firmy zajmujące się pośrednictwem pracy. Dzięki temu jako fikcyjne podmioty gospodarcze mogli rejestrować w powiatowych urzędach pracy dokumenty zamierzające powierzenie pracy. Było to następnie dostarczane odpłatnie cudzoziemcom. Natomiast sami cudzoziemcy posługiwali się tymi dokumentami do wyłudzania tytułów pobytowych w konsulatach na Ukrainie i Białorusi.

Sprawę prowadzi kołobrzeska Straż Graniczna oraz koszalińska prokuratura od 2017 roku. Trzem mężczyznom postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu. Dotyczy to organizowania przekraczania granicy RP wbrew przepisom. Podlega to karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Drugim zarzutem jest organizowanie lub ułatwianie innym osobom pobytu na terenie Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Na nielegalnej działalności sprawcy zarobili 100 tys. zł.

źródło: strazgraniczna.pl, nowiny24.pl

 

Komentarze