Papież Franciszek uznał biskupów zaproponowanych przez Pekin | Narodowcy.net

Papież Franciszek uznał biskupów zaproponowanych przez Pekin

Papież Franciszek uznał siedmiu biskupów, którzy wyznaczeni zostali przez władze Chin. Stwierdził, że jest to historyczne porozumienie i nowy rozdział w relacjach pomiędzy Watykanem a Chinami.

U podstaw sporu między Watykanem a Chinami leży kwestia dotycząca wybierania biskupów, kiedy to Chiny zerwały stosunki z Watykanem po raz pierwszy w 1951 roku. Papież Franciszek powiedział, że żyje w nadziei, iż to porozumienie “pozwoli na przezwyciężenie ran przeszłości”.

Ósmy biskup, który zmarł w zeszłym roku został mianowany pośmiertnie.

Pekin cały czas podkreślał, że biskupi muszą mieć zgodę od państwa przy nominacji. Jest to sprzeczne z tym, co głosi Kościół Katolicki, gdyż w rzeczywistości powinna to być decyzja wyłącznie papieża.

W Chinach mieszka aktualnie 1o milionów katolików. Mają oni do wyboru uczęszczać do kościołów uznanych przez państwo – tzw. Patriotyczne Stowarzyszenie Chińskich Katolików lub robić to “po kryjomu” za pomocą tych duchownych, którzy przysięgli wierność Watykanowi.

Tymczasowe porozumienie zostało podpisane w Pekinie przez chińskiego wiceministra spraw zagranicznych Wang Chao oraz podsekretarza Watykanu ds. stosunków państwowych, prałata Antoine’a Camilleriego.

Jak donosi James Reynolds z BBC, wygląda na to, że w przyszłości to również władze Chin będą miały ostateczny głos w sprawie mianowania biskupów. Pekin liczy na to, że stosunki z Kościołem będą stale się polepszać.

Przy rozmowach Watykanu z Chinami, a także przy samym ogłoszeniu biskupów nie towarzyszyła dyskusja o Tajwanie, który Chiny uznają za oderwaną od siebie prowincję. Watykan natomiast jest jedynym europejskim sojusznikiem Tajwanu.

Tajwańscy dyplomaci zapewnili, że ta sprawa nie ma dla nich znaczenia politycznego ani dyplomatycznego oraz, że nie martwią się o 76-letnią współpracę z Watykanem.

Emerytowany biskup Hongkongu, Joseph Zen jest do całej sytuacji nastawiony bardzo sceptycznie, zwłaszcza, że rozmowy dotyczą również biskupów ekskomunikowanych. W jednym z wywiadów powiedział:

Jeżeli Watykan uzna ekskomunikowanych biskupów, sytuacja drastycznie się pogorszy. Uznanie schizmatyckiego kościoła będzie ostatecznie oznaczać, że męczennicy okazali się głupcami

W innym wywiadzie powiedział:

Jestem pesymistą, jeśli chodzi o obecną sytuację Kościoła w Chinach. Ale ten pesymizm ma fundament w moim długim i bezpośrednim doświadczeniu Kościoła w Chinach (…)
Od roku 1989 do 1996 spędzałem po pół roku w chińskich seminariach oficjalnej wspólnoty katolickiej. Doświadczyłem niewoli i upokorzenia więc mam świadomość sytuacji katolików i duchownych w Chinach.

źróło: bbc.com, pch24.pl, catholicnewsagency.com

Komentarze