Parlament Europejski odrzucił projekt "ACTA 2" | Narodowcy.net

Parlament Europejski odrzucił projekt “ACTA 2”

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przyjęła projekt dyrektywy do dalszych prac. Jednak na dzisiejszym głosowaniu projekt został odrzucony przez PE do czasu uregulowania “praw autorskich w erze cyfrowej”.

278 europosłów głosowało za przyjęciem poprawek przedłożonych 20 czerwca przez Parlamentarną Komisję Prawną, 318 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosowania. Zatem stanowisko PE będzie jednym z głównych tematów na kolejnym posiedzeniu plenarnym we wrześniu.

Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym

– powiedział Axel Voss z Europejskiej Partii Ludowej.

Parlament Europejski pod naciskiem społecznych protestów w wielu krajach, odrzucił ACTA2! Sprzeciw ma sens!We…

Opublikowany przez Młodzież Wszechpolska Czwartek, 5 lipca 2018

“ACTA 2” w założeniu Komisji Prawnej PE miała być ochroną dla portali internetowych oraz walką z plagiatami i kradzieżą oryginalnych materiałów. Jednakże dyrektywy 11. i 13. budziły kontrowersje. Dyrektywa 11. mówi o zakazie udostępniania artykułów na portalach społecznościowych oraz różnych aplikacjach. Natomiast dyrektywa 13. mówi o konieczności sprawdzenia przez właścicieli stron internetowych zdjęć i innych materiałów jeszcze przed ich wrzuceniem w celu upewnienia się czy nie narusza to praw autorskich.

W wielu krajach Unii Europejskiej w ostatnich dniach miały miejsce spontaniczne protesty społeczne w sprawie wprowadzenia “ACTA 2”.

źródło: dorzeczy.pl

Komentarze