PiS chce wprowadzić opłatę od opakowań | Narodowcy.net

PiS chce wprowadzić opłatę od opakowań

Opłata planowana przez Ministerstwo Środowiska ma objąć między innymi opakowania z tworzyw sztucznych, szkła i kartonu. W założeniu ma to pomóc w uzyskaniu poziomu recyklingu wyznaczonego przez Unię Europejską.

Nowe przepisy zakładają fakt, że osoba wprowadzająca na rynek opakowanie powinna również płacić za jego recykling. Minister środowiska Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla portalu prawo.pl opisuje ten pomysł w następujący sposób:

 “Jeśli ktoś wprowadza na rynek butelki plastikowe, to w cenie tej butelki powinna być jakaś opłata, którą później można wykorzystać jako dofinansowanie recyklingu.”

Minister twierdzi, że podobna opłata pobierana od foliówek już przynosi efekty w postaci klientów, którzy robią zakupy ze swoimi ekotorbami.

Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP pozostaje jednak sceptyczny co do pomysłu:

“Trzeba pamiętać, że ewentualne wdrożenie takiego systemu będzie kosztowne dla przedsiębiorców. Dla dużych producentów, gdzie skala produkcji jest większa, będzie to dodatkowa pozycja kosztowna, którą trzeba będzie uwzględnić w  budżetach. Z pewnością część producentów zdecyduje się na podwyżkę cen napojów czy innych produktów.  Być może konsumenci tego nie zauważą, ale w kontekście rynkowym może to mieć znaczenie dla wyników sprzedaży.”

WYMOGI UNIJNE

Unia Europejska wymaga od nas recyklingu dla szkła, tworzyw sztucznych, papieru i metali na poziomie 50%. Tymczasem w 2016 roku Polska osiągnęła poziom 28%.

Komentarze