Polska planuje mieć własny Hyperloop | Narodowcy.net

Polska planuje mieć własny Hyperloop

Hyperloop czyli kolej w próżniowych tunelach jest firmowana przez milionera Elona Muska. Jego projekt zachęcił do pracy polskich urzędników. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii sprawdzają czy tego typu środek lokomocji mógłby powstać w Polsce.

Wspólnie z MPiT stworzyliśmy zespół, który ma ocenić czy jest realne, by w Polsce powstała prototypowa linia kolei pracującej w środowisku o obniżonym ciśnieniu. – powiedział Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ewentualna budowa miałaby się opierać o wypracowany w Polsce standard, który nie byłby konkurencją dla Hyperloopa w innych częściach świata.

To trochę jak z kolejami żelaznymi. W obrębie tej samej technologii można mieć różnorodność rozwiązań technicznych – tłumaczył Chorowski.

Jednocześnie NCBR nie zaniedbuje tradycyjnej kolei, pracuje nad przyspieszeniem ruchu kolejowego. Centrum podpisało list intencyjny z PKP w sprawie budowy prototypu nowych lokomotyw w ramach projektu Luxtorpeda 2.0. Szybka kolej w chwili obecnej napotyka na dość niskie tempo prac.

Jesteśmy uzależnieni od tempa pracy zamawiających. To typowa inercja administracji – powiedział dyrektor.

źródło: pb.pl

Komentarze