Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych | Narodowcy.net

Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

W poniedziałek 19 listopada br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Andrzej Duda podpisał, uchwaloną wcześniej przez parlament, ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. 

W trakcie spotkania, na którym doszło do podpisania ustawy, prezydent wyraził nadzieję, że PPK poprawią sytuację przyszłych emerytów oraz  tych, którzy obecnie funkcjonują na rynku gospodarczym w Polsce.

PPK mają umożliwić gromadzenie oszczędności, które mają być wypłacane pod koniec aktywności zawodowej. Przynależność do nich ma objąć wszystkich, którzy podlegają składkom ZUS. To pracodawca będzie zobowiązany do zapisania do PPK swoich pracowników. Jednakże pracownik będzie mógł wnioskować pisemnie o zawieszenie wpłat.
Wpłaty będą uiszczane zarówno przez pracownika, który będzie uiszczał składkę w wysokości 2%, jak i pracodawcę, zobowiązanego do opłacania składki w wysokości 1,5%. Podstawą obliczania będzie pensja brutto, zaś składka będzie potrącana z pensji netto. Składka może być jednak zwiększona, skutkiem czego na konto PPK może trafić od 3,8 do 8% pensji. Osoby, które zarabiają poniżej 120% pensji minimalnej będą mogły wpłacać ze swojej strony mniej niż 2%, ale nie mniej niż 0,5%. Działania te w efekcie mniejszą pensje netto. PPK mają objąć ok. 11,5 miliona osób, zaś wpłaty mają być uruchomione od kwietnia 2019 roku.

Źródło: dorzeczy.pl, alebank.pl

Komentarze