Problemy gospodarcze Turcji i spięcia z USA | Narodowcy.net

Problemy gospodarcze Turcji i spięcia z USA

Obecnie Turcja znajduje się w recesji, a jej sytuacja gospodarcza pogarsza się z dnia na dzień. Przyczyną są m.in. kredyty zaciągane w europejskich bankach przez banki turecki oraz udzielanie kredytów w obcych walutach.

Turecki sektor prywatny wielokrotnie pożyczał spore sumy w obcej walucie, z czego większość z nich miała być przeznaczona na infrastrukturalne cele Erdogana. Ostatecznie finansowe błędy doprowadziły do wzrostu deficytu oraz utworzenia podwalin pod kryzys.

Wszystko wskazuje na to, że tureckie banki będą musiały zrestrukturyzować kredyty zaciągnięte w tureckich bankach, a turecki bank centralny potrzebuje podwyżek stóp procentowych w celu obrony narodowej waluty.

Problemy gospodarcze negatywnie wpłynęły również na małych przedsiębiorców, o czym jeden z nich powiedział kilka słów dla middleeasteye.net:

Kiedyś sprzedawałem 100 kg mięsa, ale ostatecznie zacząłem sprzedawać 10 kg w tym samym czasie. To dlatego, że cena zwierząt gwałtownie wzrosła, a cena jednego kilograma mięsa wzrosła do 40 liry (7,5 $). W 2006 roku było to osiem lir. W ciągu pięciu lat cena jednej owcy wzrosła z 100 lir do 1000 lir. Kurczaki podrożały 8 razy.

Erdogan mógłby się zwrócić o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednak to mogłoby spowodować stratę suwerenności i niezależności przez Turcję.

W środę w tureckim Dzienniku Ustaw poinformowano o nałożeniu ceł przez turecki rząd na niektóre amerykańskie towary. Między innymi zostały podniesione taryfy na samochody osobowe o 120%, na alkohol o 140% oraz o 60% na tytoń. Podwojono również taryfy na ryż, węgiel czy kosmetyki.

Wiceprezydent Oktay poinformował, że jest to odpowiedź na celowe ataki Stanów Zjednoczonych na turecką gospodarkę.

W ubiegły piątek natomiast Donald Trump pozwolił na podwojenie taryf na eksport tureckiej stali do 50% oraz aluminium o do 20%. Wcześniej, w związku z więzieniem amerykańskiego pastora Andrew Brunsona przez turecki rząd USA nałożyły sankcje na tureckich ministrów – sprawiedliwości Abdulhamita Gula i spraw wewnętrznych Suleymana Soylu.

źródło: middleeasteye.net, bankier.pl, forsal.pl, Twitter

Komentarze