Rosyjskie okręty z rakietami Kalibr pozostaną na stałe na Morzu Śródziemnym | Narodowcy.net

Rosyjskie okręty z rakietami Kalibr pozostaną na stałe na Morzu Śródziemnym

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział stałe stacjonowanie rosyjskich okrętów na Morzu Śródziemnym podczas narady z szefami resortu obrony i kompleksu zbrojeniowego, która odbyła się w środę w Soczi.

W tym roku zaplanowano 102 wyjścia okrętów, w tym podwodnych – powiedział prezydent Rosji.

Jako przyczynę stałej służby na Morzu Śródziemnym okrętów z pociskami manewrującymi wskazał utrzymujące się zagrożenie ze strony międzynarodowych terrorystów działających w Syrii.

W pociski manewrujące Kalibr wyposażone są fregaty: Admirał Essen i Admirał Grigorowicz. Wchodzą w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oba okręty prowadziły ostrzały pozycji bojowników w Syrii, w tym z użyciem pocisków Kalibr.

Do pierwszego użycia pocisków manewrujących Kalibr przez Rosję doszło w Syrii w październiku 2015 roku. Zostły wystrzelone z okrętów stacjonujących na Morzu Kaspijskim. Do ataku użyto wtedy 26 pocisków Kalibr-NK, które po pokonaniu odległości około 1500 kilometrów trafiły w wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów.

Rosyjskie media podają, że pociski Kalibr są zdolne do rażenia celów na odległość 2600 kilometrów; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

źródło: kresy.pl

Komentarze