Korea: Rozmowy Północy z Południem | Narodowcy.net

Korea: Rozmowy Północy z Południem

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un powiedział przebywającej z wizytą w Pjongjangu delegacji południowokoreańskiej, że chce „dynamicznie rozwijać” stosunki z Koreą Południową – poinformowała oficjalna agencja KCNA.

Na czele 10 osobowej delegacji Korei Południowej stoi Czung Uj Jong – prezydencki dyrektor ds. bezpieczeństwa narodowego w Korei Południowej.

Są to najwyżsi rangą urzędnicy, którzy spotkali się z północnokoreańskim przywódcą, odkąd objął on władzę w 2011 roku po śmierci swojego ojca, Kim Dzong Ila.

Oba państwa uzgodniły ze sobą przeprowadzenie rozmów na szczycie pod koniec kwietnia. Władze Korei Północnej są gotowe również do normalizacji relacji z Waszyngtonem i rezygnacji z broni atomowej.

Rozmowy mają być kontynuowane, a delegacja złożona między innymi z szefa wywiadu Suh Hun i wiceministra ds. zjednoczenia Korei Płd Czung Hae Sung. Seul liczy, że wizyta stworzy „pozytywną atmosferę”.

Informacje o łagodzeniu polityki pojawiły się kilka godzin po powrocie z Pjongjangu delegacji południowokoreańskiej. Czung dodał, że Korea Północna obiecała nie używać broni nuklearnej ani konwencjonalnej przeciwko Południu.

Reuters informuje, że Czung i Suh mają jeszcze w tym tygodniu udać się do Waszyngtonu, by poinformować stronę amerykańską o wynikach rozmów z Kim Dzong Unem.

BM

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej od 2014 roku. Organizator m.in. turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!" i współorganizator Radomskiego Konwentu Polskiej Popkultury - KonRad. Zainteresowania: geopolityka, wędrowanie, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.