Rumunia: Amnesty International interweniuje ws. referendum odnośnie definicji małżeństwa | Narodowcy.net

Rumunia: Amnesty International interweniuje ws. referendum odnośnie definicji małżeństwa

Zmiana w konstytucji ma polegać na wprowadzeniu zapisu, iż małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.  Amnesty International wraz z innymi zwolennikami ruchu LGBT uważają to za naruszenie praw człowieka. 

Art. 48 rumuńskiej konstytucji brzmi następująco: “Rodzina oparta jest na związku małżeńskim, swobodnie zawieranym między małżonkami, na zasadzie ich równości, jak też na prawie i obowiązku rodziców zapewnienia wychowania, wykształcenia i nauczania dzieci.”

3 mln Rumunów wyraziło chęć doprecyzowania tego zapisu, podpisując petycję sporządzoną przez “Koalicję dla Rodziny”. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 107 parlamentarzystów, przeciwnych było zaledwie 13.

Przewodniczący Senatu Liviu Dragnea ustalił termin referendum prawdopodobnie na 7 października.

AI zapowiada, iż będzie składać pisemne uwagi odnośnie odwołania głosowania. Do protestu dołączyły również: ECSOL (Europejska Komisja ds. Prawa Orientacji Seksualnej) i ILGA-EUROPE (Europejskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, i Transseksualistów). Ich zdaniem uniemożliwi to w przyszłości zawieranie małżeństw jednopłciowych.

To referendum zasadniczo wymaga od ludzi aprobaty dla dyskryminacji swoich sąsiadów, kolegów, przyjaciół i członków rodziny – mówi rzeczniczka ILGA Katrin Hugendubel

źródło: dorzeczy.pl

Komentarze