Sąd Apelacyjny w Lublinie: Marsz Równości odbędzie się | Narodowcy.net

Sąd Apelacyjny w Lublinie: Marsz Równości odbędzie się

Sąd Apelacyjny uchylił decyzję prezydenta Lublina, który zakazał przeprowadzenia Marszu Równości. Kontrmanifestację zorganizować będą mogli również narodowcy.

Sędzia Ewa Popek w uzasadnieniu poinformowała, iż organy państwowe mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo organizatorom i uczestnikom zgromadzenia.

 Organy władzy publicznej mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie pokojowego zgromadzenia również wtedy, kiedy jego uczestnicy będą prezentować idee odmienne od poglądów większości, a dodatkowo takie zgromadzenie będą się starali zakłócić lub udaremnić uczestnicy kontrmanifestacji

– dodała sędzia.

Sąd oddalił także uzasadnienie sądu niższej instancji, w którym zarzucono, że organizatorzy wyznaczyli zbyt małą liczbę osób zabezpieczających manifestację. To z kolei było tłumaczone przez organizatorów pokojowym charakterem wydarzenia.

9 października prezydent Lublina Krzysztof Żuk zakazał organizacji marszu, powołując się na art. 14 “Prawa o zgromadzeniach”. O jego decyzji pisaliśmy tutaj: Prezydent Lublina nie zezwolił na Marsz Równości.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Komentarze