Syn Kaddafiego wystartuje w wyborach na prezydenta Libii | Narodowcy.net

Syn Kaddafiego wystartuje w wyborach na prezydenta Libii

Saif al-Islam Kaddafi zamierza wystartować w wyborach na Prezydenta Libii. Saif jest synem libijskiego dyktatora Muamara.

Kilka tygodni temu część libijskich wodzów plemiennych ogłosiła, że poprze syna byłego dyktatora w walce o fotel prezydencki. Wybory (prezydenckie i parlamentarne) mają się odbyć w połowie 2018 roku. Problem w  hipotetycznej prezydenturze stanowi jednak fakt, że Saif Kaddafi jest uważany przez Międzynarodowy Trybunał ONZ w Hadze za współodpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości poprzedniego reżimu.

Od 2011 roku w Libii trwa wojna domowa, która obaliła czterdziestoletnią epokę rządów dyktatora Muamara Kaddafiego, co jednak nie zakończyło konfliktu. Od sześciu lat na obszarze całego państwa trwa wojna domowa. Społeczeństwu libijskiemu targanemu przez ciągły konflikt trudno wybrać władze, która zapewni mu stabilność i bezpieczeństwo. Uznawany przez organizacje międzynarodowe rząd kontroluje jedynie zachodnią część kraju. Drugą połowę państwa kontroluje Libijska Armia Narodowa marszałka Chalifa Haftera popierana przez Rosję i kraje arabskie. W poszczególnych miastach/wioskach rządzą klany rodowe lub islamscy fundamentaliści. Do pozytywnych wydarzeń z ostatniego roku należy uznać pokonanie na obszarze przy granicy z Tunezją Państwa Islamskiego.

źródło:
www.rp.pl
pl.sputniknews.com
www.dailymail.com

Komentarze

Filip Albert

Konserwatywny Narodowiec, Cywilizacyjny Łacinnik, Religijnie Rzymski Katolik, Wielbiciel Chestertona i Dostojewskiego, Entuzjasta kina rosyjskiego, psychologicznie asperger i endostatyk,