Szwecja: Pierwszy wyrok wydany według prawa szariatu | Narodowcy.net

Szwecja: Pierwszy wyrok wydany według prawa szariatu

Szwedzki sąd wydał wyrok oparty na prawie szariatu. 37-letni Irakijczyk, który maltretował żonę, został uniewinniony, ponieważ ,,jest z dobrej rodziny”. To pierwszy taki wyrok w historii szwedzkiego prawa.

Sąd Rejonowy w Solnej uwolnił od zarzutów Irakijczyka maltretującego żonę. Powodem nie był jednak brak dowodów.

Jak podaje gazeta Aftonbladet, do zdarzenia doszło w kwietniu 2015 roku. 37-letni Irakijczyk maltretował żonę, bijąc ją w twarz, ciągnąc za włosy oraz przyciskając jej twarz butem. Kobieta w związek małżeński ze sprawcą weszła 7 lat temu na prawie szariatu.

Pod koniec lutego zapadł wyrok uniewinniający mężczyznę. Nie to jest jednak sprawa budząca największe kontrowersje. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że rodzina mężczyzny ,,wydaje się być dobrą rodziną, w przeciwieństwie do jej (rodziny – przyp.red), co również ma wpływ na orzeczenie.” Dalej sąd uzasadnia, że kobieta powinna była zwrócić się do rodziny męża, zamiast do wymiaru sprawiedliwości.

Normą w ,,tych kręgach” jest to, że kobieta mówi rodzinie, że jest bita, jeśli faktycznie tak się dzieje, żeby sprawa mogła zostać rozwiązana w rodzinie. Fakt, że powódka nie powiedziała jego (sprawcy – przyp.red) rodzinie, że ją pobił, sprawił, że jej wiarygodność jeszcze bardziej się zmniejszyła.

– czytamy w uzasadnieniu.

Za wyrokiem stoją członkowie Partii Centrystów. Przysięgły z Partii Moderatów chciał uznania mężczyzny za winnego. Dwóch przysięgłych centrystów opowiedziało się jednak za jego uniewinnieniem. Jedna z nich jest Ebtisam Aldebe, która w 2014 roku startowała z Centerpartiet w wyborach do parlamentu. Aldebe opowiadała się wtedy za osobnymi przepisami dla muzułmanów żyjących w Szwecji oraz za dostosowaniem prawa szwedzkiego do muzułmanów. Teraz broni skandalicznego wyroku.

W tej sprawie kierowałam się prawem. Szwedzkim prawem. Nigdy nie sądziłam według innego prawa.

– utrzymuje.

Aldebe wcześniej zasiadała także w Sądzie ds. Migracji, gdzie odmawiała azylu Afgańczykom nawróconym na chrześcijaństwo. Obecnie polityk zasiada w Zarządzie Opieki Społecznej miasta Solna oraz w Sadzie Rejonowym. W rozmowie z Aftonbladet nie chce komentować sprawy.

Nie chcę dyskutować o malej sprawie, jakby się wydarzyła jakaś katastrofa na świecie. Jeśli popełniłam błąd, Sad Apelacyjny go skoryguje. Nie ma w tym nic dziwnego.

Wyrok wywołał burzę wśród prawników i zwrócił uwagę mediów.

Nigdy nie czytałem czegoś podobnego ze szwedzkiego sądu. To okropny wyrok.

– pisze profesor nauk prawnych Mårten Schultz. Dodaje, że najgorsze w wyroku jest to, iż sąd opowiada się za tym, by ofiara posłużyła się samosądem, tj. krewnymi i rodzina.

Centerpartiet odcina się od wypowiedzi swojej członkini i utrzymuje, że partia nie opowiada się za prawem szariatu.

Partia Centrystów w Solnej poinformowała dziś wieczorem Ebtisam Aldebe, że nie ma już do niej zaufania, jako do przysięgłej. Dlatego też została ona poproszona o opuszczenie stanowiska, co, jak się domyślamy, zrobi teraz. Seksistowskie rozumowanie, za którym się opowiada, jest nie do zaakceptowania.

– poinformowała Partia Centrystów na Twitterze.

Źródła: aftonbladet.se, friatider.se, youtube.com, svd.se, twitter.com

 

Komentarze