Ukraina gotowa do rozwiązania traktatu o przyjaźni z Rosją | Narodowcy.net

Ukraina gotowa do rozwiązania traktatu o przyjaźni z Rosją

Poroszenko poinformował, że Ukraina jest gotowa do rozwiązania traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją.

Jesteśmy dziś wystarczająco przygotowani do kolejnego kroku: wstrzymania działania traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Ukrainą a Federacją Rosyjską, który z winy Moskwy już dawno stał się anachroniczny – powiedział Petro Poroszenko.

Traktat wszedł w życie 1 kwietnia 1999 roku, został natomiast podpisany w 1997 roku. Zawarty został na 10 lat. Gdy wygasa data końca traktatu, odnawia się on automatycznie jeśli nie dojdzie do jego wcześniejszego anulowania.

Już w najbliższym czasie oczekuję od Ministerstwa Spraw Zagranicznych na komplet dokumentów, koniecznych do rozpoczęcia realizacji tego procesu – oznajmił prezydent Ukrainy.

Traktat zawiera zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony.

Obecnie na wschodzie Ukrainy, w konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, obowiązuje tzw. rozejm szkolny, który ma umożliwić dzieciom w strefie walk rozpoczęcie roku szkolnego.

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze