Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Rotmistrza Pileckiego | Narodowcy.net

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Rotmistrza Pileckiego

W Warszawie upamiętniono Rotmistrza Witolda Pileckiego. W 117 rocznicę jego urodzin odbył się marsz ku jego czci.

„Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego” rozpoczął się o godzinie 15:00 Mszą Święta w Archikatedrze św. Jana. Po jej zakończeniu, około 16:00, spod świątyni, uczestnicy wyruszyli pod pomnik Rotmistrza przy alei Wojska Polskiego 40. O godzinie 17:30 miała tam miejsce oficjalna cześć uroczystości, złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia – w tym przemówienie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Wicepremier w swoim wystąpieniu przypomniał słowa historyka prof. Michaela Foot’a, zaliczającego Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu drugiej wojny światowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski i Polska Jest Najważniejsza.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. To współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej i oficer Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz. Zdobywał informacje o obozie i tworzył tam siatkę konspiracyjną. Napisał pierwsze na świecie raporty o holokauście, tzw. Raporty Pileckiego. Uciekł z obozu by następnie brać udział w Powstaniu Warszawskim i walczyć w Armii Andersa. Zdecydował się jednak na powrót do Polski by działać w podziemiu antykomunistycznym. W kraju, przez komunistyczne władze, został skazany i stracony 25 maja 1948 r. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, a 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Nieco mniej znane są przedwojenne losy Rotmistrza. W młodości był on harcerzem, następnie uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna, a także w Bitwie Warszawskiej. W 1921 roku zdał maturę. Studiował na Wydziale Rolnym oraz na Wydziale Sztuk Pięknych  – po dziś dzień w kościele w Krupie wiszą dwa obrazy jego autorstwa. Jego rodzina odzyskała majątek Sukurcze, gdzie w okresie międzywojennym przebywał. Realizował się tam jako mąż i ojciec, a także jako społecznik.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze