W Krakowie odsłonięto pomnik Kuklińskiego | Narodowcy.net

W Krakowie odsłonięto pomnik Kuklińskiego

W poniedziałek 4 czerwca w godzinach wieczornych na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego odsłonięto pomnik Ryszarda Kuklińskiego. Uruchomiona została także iluminacja monumentu. 

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy, ambasadora Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciela CIA.

Autorami projektu pomnika są Czesław Dźwigaj oraz Krzysztof Lenartowicz. Został on wyłoniony z konkursu, który odbył się już w 2011 roku.

Monument ma formę upadających płyt symbolizujących Mur Berliński, na których wyryto najważniejsze daty z życia Kuklińskiego a także daty wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz powstania Solidarności. Nad płytami wznosi się duży łuk.

Ryszard Kukliński ur. 1930, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w PRL, od 1970 agent wywiadu Centralnej Agencji Wywiadu (CIA). Przekazał Amerykanom plany Układu Warszawskiego oraz uprzedził o planach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W 1981 ewakuowany przez CIA do Berlina Zachodniego. W 1984 skazany przez sąd w PRL na wyrok śmierci uchylony w 1995 r. Zmarł w 2004 na Florydzie.

źródło: rmf24.pl

Komentarze