> Francja: Niszczenie obiektów sakralnych

Francja: Niszczenie obiektów sakralnych

We Francji doszło do serii aktów wandalizmu, ukierunkowanych na niszczenie kościołów i obiektów sakralnych. W Orleanie podpalono dom parafialny. Na ścianie pozostawiono napis „Allahu Akbar”. Z kolei w Pirenejach ścięto dwa krzyże na szczytach Carlit i Cabre d’Aze.

W ostatnich dniach zniszczono budynek parafialny w Orleanie, który został podpalony. Dzięki akcji straży pożarnej dom został w porę uratowany, ale zniszczone zostały organy oraz zestaw nut.
Oprócz tego napastnicy wymalowali na ścianie islamskie hasła, wśród nich „Allahu Akbar”. Sprawcy pozostawili po sobie również napisy z niecenzuralnym słownictwem. Podobne akty wandalizmu zaobserwowano również w Pirenejach. Na szczytach Carlit oraz Cambre d’Aze ścięto dwa krzyże.
Hierarcha informował wcześniej, że docierały do niego głosy niezadowolonych z umieszczenia tam krzyży. Niektórzy domagali się usunięcia obiektów sakralnych w imię laickości państwa. Biskup podkreślał wówczas, że stawianie krzyży na szczytach gór jest lokalną tradycją, której nie jest w stanie podważyć ustawa o rozdziale Kościoła od państwa.
Źródło: pch24.pl

Komentarze