Węgierskie miasto nie zostanie europejską stolicą kultury – za dużo białych ludzi | Narodowcy.net

Węgierskie miasto nie zostanie europejską stolicą kultury – za dużo białych ludzi

Węgierskie miasto Székesfehérvár ubiegało się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2023. Wniosek został odrzucony przez ,,niezależne jury”, ponieważ nagranie promujące miasto ukazywało ,,zbyt wielu śmiejących się, tańczących białych chrześcijan”.

Székesfehérvár, będące 9. największym miastem na Węgrzech, ubiegało się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2023. Do wniosku dołączone zostało krótkie nagranie. Oficjalnym celem konkursu jest ,,uczczenie kulturowych cech wspólnych Europejczykom”. Film ukazujący tancerzy z zespołów ludowych, młode i zakochane pary, mamy, dzieci oraz dwóch starszych panów został jednak mocno skrytykowany. Jury złożone z ,,niezależnych ekspertów w dziedzinie kultury” stwierdziło, iż pokazywał on zbyt wielu wesołych, białych ludzi, a zbyt mało imigrantów. Belgijski członek jury był ponoć tak zniesmaczony, że nazwał nagranie ,,filmem propagandowym dla białej, chrześcijańskiej Europy, w której wszyscy są biali, weseli i tańczą na ulicach”. Zdaniem ekspertów, Węgry wykluczyły ,,biednych oraz imigrantów”, a wideo pokazuje zbyt wiele ,,krzyży i kościołów”.

Uwielbiamy być pewni siebie, bezpieczni oraz to, że ludzie mogą demokratycznie wyznać swoje własne wartości.

– powiedział burmistrz miasta Cser-Palkovics. Dodał, że będzie żądał zbadania przebiegu konkursu. Jego zdaniem miasto nie zostało sprawiedliwie ocenione, a decyzja jury jest w pełni polityczna.

Źródła: friatider.se, Outesticide

Komentarze