Węgry: Wybrano nowego przewodniczącego Jobbiku

 
W sobotę w węgierskiej partii Jobbik odbyły się wybory wewnętrzne. Wybrano nowe władze ugrupowania. Jego przewodniczącym został Sneider Tamás, który wygrał rywalizację z László Toroczkaiem.

Wybory nowych władz Jobbiku były spowodowane słabym wynikiem partii w kwietniowych wyborach parlamentarnych, po których z funkcji tej zrezygnował Gábor Vona, biorący na siebie odpowiedzialność za całą kampanię przedwyborczą. Od tego czasu o głosy członków ugrupowania walczyli między sobą wspomniani Sneider i Toroczkai.

Ostatecznie podczas dzisiejszego głosowania lepszy okazał się Sneider, który otrzymał 298 głosów delegatów przy 256 oddanych na Toroczkaia. Głównym zastępcą nowego przewodniczącego został Márton Gyöngyösi, natomiast kolejnymi sześcioma wiceprzewodniczącymi Tibor Bana, János Stummer, Lorántné Hegedűs, dr István Apáti, Dániel Z. Kárpát oraz János Volner.

Nowy przewodniczący Jobbiku podkreślił podczas specjalnej konferencji prasowej, iż jego celem będzie zlikwidowanie napięć wewnątrz partii, które powstały po ostatnich wydarzeniach. Jego współpracownicy mają odegrać ważną rolę podczas zbliżających się wyborów samorządowych oraz europejskich. Ponadto Sneider ma zwrócić uwagę na konieczność większej wrażliwości społecznej nacjonalistów, ponieważ na Węgrzech stale obserwowany jest wzrost nierówności wewnątrz społeczeństwa.

Toroczkai pogratulował z kolei Sneiderowi, z którym po raz pierwszy zetknął się dwadzieścia lat temu w Węgierskiej Partii Sprawiedliwości i Życia (MIEP). Burmistrz Ásotthalom nie jest jednak zadowolony ze swojego wyniku i czuje gorycz z powodu nierównych szans w walce o przewodnictwo w ugrupowaniu, za co odpowiadać mają osoby niszczące „duszę tego ruchu”. Toroczkai zapowiedział, że skupi się na pracy w samorządzie, a także przemyśli sprawę swojego dalszego członkostwa w Jobbiku.

źródło: nacjonalizm.wordpress.com

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Białoruś: Odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki

Czytaj Następny

Artur Krawczyk: Ogólnopolski protest rolników – ocena postulatów protestujących

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *