Zmarł Stephen Hawking | Narodowcy.net

Zmarł Stephen Hawking

„Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku po śmierci naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat” – napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Stephen Hawking, który cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany, był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Wykładał matematykę i fizykę na Uniwersytecie Cambridge. Stephen Hawking sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. W 2006 roku Hawking zasugerował, iż wszechświat nie miał określonego stanu początkowego, dlatego też teoria, która miałaby wyprowadzić obecny stan wszechświata z jakiegoś początku, nie jest potrzebna.

Ogromny rozgłos przyniosła mu książka „Krótka historia czasu” z 1988 roku. Książka Hawkinga przyczyniła się do popularyzacji nauki, jednocześnie odważnie podejmując rozważania na temat ewentualnego istnienia Boga.

„Jeśli stworzymy pełną teorię wszechświata, będzie to ostateczny triumf ludzkiego rozumu, wówczas bowiem poznamy myśli Boga” – twierdził Hawking w 1988 roku.

Swe rozważania o Absolucie Hawking prowadził również w późniejszych latach, dochodząc do kolejnych wniosków. Pomimo tego, iż był agnostykiem, nie wykluczał istnienia Boga.

Wraz z postępem choroby ciało Stephena Hawkinga odmawiało mu posłuszeństwa, jednakżę jego umysł wciąż pozostawał sprawny. Diagnozę postawiono, gdy Hawking miał 21 lat, ale jeszcze na studiach uchodził za wyjątkowo aktywnego fizycznie. Choć po stwierdzeniu u Hawkinga ALS lekarze dawali mu góra trzy lata życia, to naukowiec przeżył – nieustannie dzieląc się swą wiedzą i odkryciami – jeszcze ponad pół wieku.

Znany był z wielu wystąpień publicznych. Grał siebie w specjalnym rocznicowym odcinku serialu „Czerwony karzeł”. Wystąpił gościnnie jako własny hologram w serialu telewizyjnym „Star Trek: Następne pokolenie”, pojawił się w serialu animowanym Family Guy czy też udzielał głosu w serialach animowanych takich jak: „Futurama”, „Simpsonowie” i „Dilbert”. Jednym z ostatnich seriali w którym można było go było zobaczyć to „Teoria Wielkiego Podrywu” w którym grał samego siebie.

Znany był z poczucia humoru. Słynne jest jego powiedzenie „Kiedy słyszę o kocie Schrödingera, sięgam po pistolet”. Jest to ironiczna parafraza „Kiedy słyszę słowo kultura… Odbezpieczam mojego Browninga” ze sztuki niemieckiego dramaturga i autora dramatów o nacjonalistycznej wymowie Hannsa Johsta.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w Cambridge.

źródło: rmf24.pl

Komentarze